Strategie inwestowania-Rozmowy z praktykami w GIEŁDA-Edukacja - bossa.pl
2019.03.23, godz. 03:26
479x59_A.gif
kontakt
Wywiady, rozmowy

Rozmowa z Aaronem Schindlerem:

Aaron E. Schindler jest założycielem Schindler Trading, firmy zajmującej się zarządzaniem aktywami na rynkach instrumentów pochodnych.

O samodzielności

"Uważam, że przed rozpoczęciem samodzielnego tradingu warto mieć środki, które są w stanie pozwolić na utrzymanie przez kilka lat lub próbować działać na rynku poza stałą pracą, dzięki której można pokrywać bieżące wydatki."

O analizie technicznej

"Zawsze byłem nieco zaskoczony i rozbawiony jeśli okazywało się, ze znalazłem jakiś wskaźnik, który "przetrwał" testy statystyczne. Każdorazowo gdy zaczynałem zarabiać pieniądze, dzięki wykorzystaniu takiego wskaźnika, jedną z moich największych obaw było to, że przestanie on działać. Jednym z powodów dla których jakiś wskaźnik techniczny przestaje "działać" jest fakt szerokiego upubliczniania go i korzystania z niego przez wielu innych graczy."

O testowaniu systemów

"Jednym ze sposobów, który pomaga nam ochronić się przed taką sytuacją to wykorzystywanie dwóch różnych "paczek danych". Najpierw testujemy nasz system na jednym zestawie danych. Poszukujemy odpowiednich parametrów i gdy jesteśmy gotowi do działania, testujemy go na drugim zestawie. Ostateczna decyzja, czy korzystać z danego systemu czy nie, jest wynikiem tego drugiego testu. Jeśli wyniki okazują się zyskowne, przy założeniu realistycznych poziomów kosztów prowizji i poślizgów, zaczynamy działać na rynkach otwierając bardzo małe pozycje."

Rozmowa z Tomaszem Zaleśkiewiczem

Tomasz Zaleśkiewicz jest psychologiem - profesorem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie kieruje Zakładem Psychologii Ekonomicznej. Zajmuje się badaniami dotyczącymi podejmowania decyzji, psychologii oceny ryzyka, psychologii inwestowania i zachowań ekonomicznych.

O początkujących inwestorach

"Każdy człowiek czuje się na swój sposób wyjątkowy. Co więcej, to poczucie wyjątkowości może się nasilać jeszcze bardziej wtedy, gdy ma się mało wiedzy i doświadczenia na jakiś temat. Popatrz na ludzi, którzy startują w programach typu "Idol". Oni są mocno przekonani, że mogą zrobić karierę w show-biznesie. Brak doświadczenia powoduje, że mamy mało pokory, nie było okazji, aby doświadczyć smaku porażki i nauczyć się czegoś na błędach."

O planowaniu

"Jeśli działasz według jakiegoś planu, nie powinieneś dać się skusić tak zwanym wyjątkowym okazjom. Inwestorom zdarza się odchodzić od planu i kupować "wyjątkowe okazje", ale skutkiem jest wtedy często spora strata."

O ekspertach

"Nasze oczekiwania, że specjalista będzie ekspertem, to jedno, a uleganie przez tego specjalistę błędom poznawczym, to coś całkiem innego. Zresztą, ta kwestia nie dotyczy wyłącznie ekspertów finansowych. W bardzo poważne pułapki psychologiczne wpadają też lekarze, prawnicy, politycy i specjaliści z innych dziedzin."

bos bank logo
Grupa kapitałowa

Tytuł BROKERA ROKU przyznany
przez Giełdę Papierów Wartościowych
w Warszawie.


Finansowa Marka Roku

za oferowanie usług i produktów najwyższej jakości na rynku inwestycyjnym.


Od 13 lat DM BOŚ S.A.
jest w pierwszej trójce rankingu
Najlepszych Biur Maklerskich SII.