IKE i IKZE-Wprowadzenie do IKE i IKZE-Wstęp w GIEŁDA-Edukacja - bossa.pl
2019.02.20, godz. 21:02

Indywidualne Konta Emerytalne IKE/IKZE

Polski system emerytalny oparty jest na trzech filarach – dwóch obowiązkowych oraz trzecim - dobrowolnym. O ile nie mamy wpływu na nasze składki w ZUS czy Otwartych Funduszach Emerytalnych, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu emerytalnym, pozostającym od samego początku pod naszą pełną kontrolą. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jest właśnie rodzajem planu emerytalnego w III filarze, a od 2012 roku możliwość oszczędzania na emeryturę powiększyła się o Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). IKZE jest pod wieloma względami produktem podobnym do IKE i z zasady ma funkcjonować „obok”, a nie „zamiast” niego. Poprzez regularne wpłacanie niewielkich kwot można zgromadzić kapitał, który będzie dodatkowych zabezpieczeniem emerytalnym po zakończeniu aktywności zawodowej.

O ile na nasze środki zgromadzone w ZUS czy OFE, czyli - na nasze przyszłe emerytury z tych dwóch filarów, największy wpływ ma państwo, indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego działają na innych zasadach i w oparciu o inne regulacje. IKE/IKZE podlega przepisom Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ustawa ta przewiduje możliwość gromadzenia oszczędności na emeryturę w jednej z pięciu grup podmiotów do tego upoważnionych, a decydując się na założenie IKE/IKZE podejmujemy suwerenną decyzję - sami wybieramy odpowiednia dla nas formę inwestycji, czyli wpływamy na sposób zarządzania naszymi środkami.

Podstawową przesłanką założenia przez nas IKE/IKZE, powinna być chęć do uzyskania dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego przy wykorzystaniu atutów IKE/IKZE, jakich nie posiadają inne formy pomnażania bogactwa. W przeciwieństwie do innych form oszczędzania – np. tradycyjnych rachunków bankowych czy maklerskich, gdzie może istnieć współwłasność, musimy zawsze pamiętać o tym, iż właścicielem IKE/IKZE może być wyłącznie jedna osoba. Jak i gdzie założyć IKE/IKZE, o czym warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę i przede wszystkim - dlaczego IKE/IKZE jest „lepsze” od innych form odkładania środków z myślą o emeryturze? - o tym mowa w dalszej części. 

Kto i gdzie może założyć IKE/IKZE
Limit i zakres inwestycji
Podatki i dziedziczenie środków
Wypłata, zwrot, transfer
Porównanie rachunków IKE i IKZE  

bos bank logo
Grupa kapitałowa
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA ROKU 2015
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA
ROKU 2015, przyznane przez GPW.

Finansowa Marka Roku: wyrazista mlogo_FMR2018new.jpgarka promująca edukację, umocnienie pozycji lidera rynku kontraktów terminowych.

nagroda najlepszy dom maklerski 2015
Najwyższa ocena dla DM BOŚ w ankiecie czytelników Gazety Giełdy Parkiet 2015r.