Strategie inwestowania-Zarządzanie pieniędzmi-W cieniu piramid w GIEŁDA-Edukacja - bossa.pl
2019.03.20, godz. 06:04
479x59_A.gif
kontakt

W cieniu piramid

Czym jest piramida na rynku kontraktów terminowych wie prawdopodobnie znaczna większość uczestników tego rynku. Część z nich stosuje ją w praktyce - być może nieświadomie. W każdym razie jest to narzędzie tyleż atrakcyjne, co ryzykowne. Daje szansę na znacznie szybszy przyrost kapitału, jeśli trend jest po naszej stronie i stwarza zagrożenie znacznych strat w chwili, gdy trend ulegnie zmianie.

Piramidowanie to nic innego jak powiększanie już istniejącej pozycji w czasie jej trwania, ale tylko wówczas gdy pozycja ta przynosi zyski.

Opracowanie dobrze działającej piramidy wymaga doświadczenia, znajomości charakteru rynku na którym się działa (długości trendów) i oczywiście wielkości kapitału. Ponadto istnieje kilka rodzajów piramid, a nawet można powiedzieć, że jest ich nieograniczona liczba (wszystko zależy od inwencji gracza), choć można wyróżnić kilka zasadniczych typów.

  1. Najprostszy rodzaj to oczywiście dokładanie stałej liczby kontraktów
  2. Kolejny typ piramidy - przeznaczony dla dużego kapitału - to dokładanie coraz mniejszej liczby kontraktów. I to faktycznie jest cała idea piramidy. Na pierwszej największej pozycji zarabiamy najwięcej w momencie zamykania transakcji, na ostatniej najmniejszej - strata może być znikoma.
  3. Ostatni rodzaj - odwrócona piramida to najmniej korzystne i racjonalne podejście (bliższe raczej "idei" uśredniania, niż grania z trendem). Polega na dokładaniu do zyskownej pozycji coraz większej liczby kontraktów.

Grzegorz Zalewski

bos bank logo
Grupa kapitałowa

Tytuł BROKERA ROKU przyznany
przez Giełdę Papierów Wartościowych
w Warszawie.


Finansowa Marka Roku

za oferowanie usług i produktów najwyższej jakości na rynku inwestycyjnym.


Od 13 lat DM BOŚ S.A.
jest w pierwszej trójce rankingu
Najlepszych Biur Maklerskich SII.