System UTP, zlecenia PEG, zastąpienie WARSET, różnice, co nowego - bossa.pl
2019.02.17, godz. 03:36
kontakt

System UTP

Na naszym kanale youtube znajdą Państwo Webinar 'UTP nowy system transakcyjny GPW'. Zapraszamy do obejrzenia!

Od 15 kwietnia 2013 r. notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzone będą w nowym systemie transakcyjnym - Uniwersalnej Platformie Obrotu (UTP). Nowy system transakcyjny zastąpi działający od 17 listopada 2000 roku wysłużony już system WARSET.

Dostarczany przez NYSE Technologies nowy system UTP ma na celu spełnienie najwyższych światowych standardów. System dotychczas wykorzystywany na giełdach z grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli będzie od teraz dostępny na warszawskim parkiecie. Wspólna technologia na światowym poziomie zwiększy szansę na wzrost zaangażowania międzynarodowych inwestorów na warszawskiej Giełdzie.

Przejście na system UTP oznacza istotny skok technologiczny m.in. dzięki kilkunastokrotnemu zwiększeniu wydajności oraz możliwościom bezpośredniego podłączenia. Polscy inwestorzy zyskają dostęp do handlu wysokich częstotliwości (HFT) z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. Ostatecznie zmiana technologicznia powinna doprowadzić do wzrostu płynności na rynku i spadku kosztów zawierania transakcji.

System UTP oznacza szereg zmian funkcjonalnych dla inwestorów: rozszerzenie listy dostępnych typów i warunków ważności zleceń. Część z dotychczas dostępnych będzie działać nieco odmiennie. Pojawi się nowy segment rynku - SAR (System Animatora Rynku) dedykowany instrumentom, dla których kluczową rolę odgrywa animator (np. warrantom i produktom strukturyzowanym).

Na poniższych stronach znajdą Państwo informacje o podstawowych różnicach pomiędzy obydwoma systemami (obecnym Warset oraz nowym UTP).

 

Porównanie typów zleceń

 

Nowe typy ważności zleceń

 

Pozostałe zmiany

 

Ponadto, przygotowaliśmy dla Państwa szczegółowe opisy zleceń wraz z przykładami oraz zasady ustalania kursu w systemie UTP. Zapraszamy do lektury!

 

bos bank logo
Grupa kapitałowa
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA ROKU 2015
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA
ROKU 2015, przyznane przez GPW.

Finansowa Marka Roku: wyrazista mlogo_FMR2018new.jpgarka promująca edukację, umocnienie pozycji lidera rynku kontraktów terminowych.

nagroda najlepszy dom maklerski 2015
Najwyższa ocena dla DM BOŚ w ankiecie czytelników Gazety Giełdy Parkiet 2015r.