Rynki zagraniczne-Giełdy zagraniczne-Wielka Brytania w GIEŁDA-Edukacja - bossa.pl
2019.03.25, godz. 06:37
kontakt

Wielka Brytania

London Stock Exchange (LSE)

London Stock Exchange (LSE) jest jedną z najstarszych giełd na świecie, z przeszło 300-letnią historią. W pierwszej czwórce największych giełd na świecie i największa giełda w Europie. Największe spółki notowane są na głównym rynku (Main Market). Obecnie przeszło 1300 spółek z 60 różnych krajów, w tym jedne z najbardziej rozpoznawalnych i znanych na całym świecie sa notowane na Main Market – BP, Royal Dutch Shell, SABMiller, Vodafone, Tesco. W 1995 obok głównego rynku wprowadzono Alternative Investment Market (AIM), z myślą o młodych i dynamicznie rozwijających się spółkach. Obecnie na AIM notowanych jest przeszło 1200 spółek.

Najbardziej znany indeks na giełdzie londyńskiej:

FTSE 100

FTSE 100 – zwany potocznie “footsie” (wym. futsi), indeks akcji w skład którego wchodzi 100 spółek notowanych na LSE o największej kapitalizacji rynkowej. Indeks został wprowadzony w 1984 roku z początkową wartością równą 1000 punktów. Notowania indeksu odświeżane są co 15 sekund. Spółki wchodzące w skład tego indeksu reprezentują blisko 80% kapitalizacji spółek notowanych na LSE. Jest to najpopularniejszy indeks giełdy londyńskiej.

Inne znane indeksy giełdy londyńskiej:

FTSE 250 Index

FTSE 250 Index to indeks ważony kapitalizacją składający się z 250 spółek o średnej kapitalizacji, tzw. mid-cap (od 101 do 350 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Aktualizacja składu indeksu przeprowadzana jest kwartalnie. Indeks aktualizowany jest co minutę.

FTSE SmallCap Index

FTSE SmallCap Indekx to indeks składający się z 269 spółek o małej kapitalizacji, tzw. small-cap (od 351 do 619 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Indeks aktualizowany jest co minutę.

bos bank logo
Grupa kapitałowa

Tytuł BROKERA ROKU przyznany
przez Giełdę Papierów Wartościowych
w Warszawie.


Finansowa Marka Roku

za oferowanie usług i produktów najwyższej jakości na rynku inwestycyjnym.


Od 13 lat DM BOŚ S.A.
jest w pierwszej trójce rankingu
Najlepszych Biur Maklerskich SII.