Rynki zagraniczne-ETF-Rodzaje ETF'ów w GIEŁDA-Edukacja - bossa.pl
2018.12.19, godz. 14:27
kontakt

Rodzaje ETF'ów

ETFy indeksowe, w tej grupie znajdują się ETFy na główne indeksy krajowe (S&P500, DJIA, DAX), a także posiadające ekspozycje na poszczególne kraje (Egipt, Rosja, Wietnam), jak również na poszczególne sektory (sektor finansowy w Brazyli, sektor małych spółek w Indiach), oraz ekspozycję na całe regiony (Afryka, Emerging Markets, Frontier Markets). Dodatkowo poniżej zamieszczamy przydatne linki do ETFów z tej grupy oraz dokument z zestawieniem i opisem przykładowych ETFów.

ETFy surowcowe, w tej grupie znajdują się zarówno surowce mineralne (ropa, gaz) w tym metale szlachetne (złoto, srebro), jak również naturalne (soja, kukurydza, cukier). Są tutaj ETFy, które bezpośrednio inwestują w dane dobro, jak również poprzez kontrakty terminowe lub spółki powiązane z danym dobrem.

ETFy z dźwignią i inverse, w tej grupie znajdują się ETFy, które mają wbudowany lewar (dźwignię) na poziomie 200% lub 300% względem instrumentu bazowego (co pozwala zwiększyć efektywność inwestycji, ale jednak wystawia również na większe ryzyko), jak również ETFy, które zachowują się odwrotnie (w przeciwnym kierunku) względem instrumentu bazowego, tzw. inverse. ETFy typu inverse mogą również posiadać wbudowaną dźwignię na poziomie -200% i -300% względem instrumentu bazowego.

ETFy pozostałe, w tej grupie zamieściliśmy ETFy, których nie można było przypisać do grup wcześniejszych, znajdują się tutaj ETFy na obligacje, pary walutowe (w wersji z dźwignią) oraz na indeks VIX – szczegóły w pliku.

bos bank logo
Grupa kapitałowa
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA ROKU 2015
Nagroda specjalna i tytuł BROKERA
ROKU 2015, przyznane przez GPW.

Finansowa Marka Roku: wyrazista mlogo_FMR2018new.jpgarka promująca edukację, umocnienie pozycji lidera rynku kontraktów terminowych.

nagroda najlepszy dom maklerski 2015
Najwyższa ocena dla DM BOŚ w ankiecie czytelników Gazety Giełdy Parkiet 2015r.