Haki Rosa

Jedna z technik spekulacji na rynkach opisana przez Joe Rossa, wykorzystująca popularną technikę 1-2-3 spopularyzowaną przez Victora Sperandeo. Nadaje się do stosowania zarówno na słupkach dziennych, jak i intra-day.

Koncepcja "haków" jest znana inwestorom technicznym od dość dawna, niemniej jednak to właśnie Joe Ross opisał ją w 1992 r. w sposób usystematyzowany, nadając przy okazji tej technice nazwę, pochodzącą od swojego nazwiska.

Haki przeznaczone są zasadniczo do inwestowania w czasie trendów i w całości opierają się na zależnościach między samymi cenami. Nie wymagają żadnych matematycznych obliczeń i bez problemu mogą być stosowane bezpośrednio na podstawowym wykresie cenowym. Nie wymagają również subiektywnych ocen sytuacji (co zdarza się w wielu klasycznych formacjach), ich mechanika jest stuprocentowo precyzyjna a występowanie dosyć częste. Nadają się do zastosowań zarówno na słupkach czy świecach dziennych (długoterminowe) jak i intraday (scalping, daytrading).

Teoretycznie skuteczne zastosowanie haków, jako samodzielnej strategii inwestycyjnej, wymaga poznania całości założeń spisanych przez autora, niemniej jednak dość efektywne rezultaty użycia podstawowego konceptu (mocno uzasadnionego logicznie i nieskomplikowanego w swej budowie) można uzyskać w dwóch przypadkach:

  • budowania dodatkowych pozycji w ramach "piramidowania",
  • znajdowania dogodnego momentu powrotu na rynek po wyrzuceniu z niego stopem.
Powrót
1/1