O ile na nasze środki zgromadzone w ZUS czy OFE, czyli - na nasze przyszłe emerytury z tych dwóch filarów, największy wpływ ma państwo, indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego działają na innych zasadach i w oparciu o inne regulacje. IKE/IKZE podlega przepisom Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ustawa ta przewiduje możliwość gromadzenia oszczędności na emeryturę w jednej z pięciu grup podmiotów do tego upoważnionych, a decydując się na założenie IKE/IKZE podejmujemy suwerenną decyzję - sami wybieramy odpowiednia dla nas formę inwestycji, czyli wpływamy na sposób zarządzania naszymi środkami.
Podstawową przesłanką założenia przez nas IKE/IKZE, powinna być chęć do uzyskania dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego przy wykorzystaniu atutów IKE/IKZE, jakich nie posiadają inne formy pomnażania bogactwa. W przeciwieństwie do innych form oszczędzania – np. tradycyjnych rachunków bankowych czy maklerskich, gdzie może istnieć współwłasność, musimy zawsze pamiętać o tym, iż właścicielem IKE/IKZE może być wyłącznie jedna osoba. Jak i gdzie założyć IKE/IKZE, o czym warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę i przede wszystkim - dlaczego IKE/IKZE jest „lepsze” od innych form odkładania środków z myślą o emeryturze? - o tym mowa w dalszej części.
Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny, prezentowany jest w celach edukacyjnych i nie stanowi porady prawnej oraz nie jest rekomendacją osobistą w ramach świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego zgodnie z przepisami prawa. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.