Frankfurt Stock Exchange

Inaczej Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych - jest jedną z największych i najbardziej znaczących giełd w Europie. Jej zarządcą i operatorem jest spółka Deutsche Börse, do której należy także europejska giełda instrumentów pochodnych Eurex oraz izba rozliczeniowa Clearstream. Przeszło 97 procent transakcji akcjami niemieckich spółek zawieranych jest na dwóch podstawowych rynkach: na Xetrze i na Frankfurt floor. Przy czym Xetra jest najbardziej płynnym niemieckim rynkiem.

Xetra

W pełni elektroniczny system handlu papierami wartościowymi, stworzony i wprowadzony w 1997 roku na Frankfurt Stock Exchange. Przeszło 90% akcji notowanych na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych dostępnych jest w systemie Xetra.

Rynki zagraniczne

Inwestuj na światowych giełdach z bossa.pl

Najważniejszy indeks w Niemczech

DAX

Najważniejszy indeks niemieckich akcji, w skład którego wchodzi 30 największych spółek pod względem kapitalizacji i obrotu. Jest indeksem dochodowym, co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy. Indeks przeliczany jest co sekundę. W skład indeksu wchodzą takie firmy jak: Adidas, BASF, BMW, Henkel, RWE, czy Volkswagen.

Inne popularne indeksy w Niemczech

MDAX

50 spółek o średniej kapitalizacji, tzw. mid-cap z wyłączeniem spółek z sektora technologicznego.

SDAX

50 spółek o małej kapitalizacji, tzw. small-cap z wyłączeniem spółek z sektora technologicznego.

TecDAX

30 największych spółek z sektora technologicznego z wyłączeniem spółek wchodzących w skład indeksu DAX.

Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny, prezentowany jest w celach edukacyjnych i nie stanowi porady prawnej oraz nie jest rekomendacją osobistą w ramach świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego zgodnie z przepisami prawa. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

1/1