Stany Zjednoczone

Rynek kapitałowy w Stanach Zjednoczonych jest jak na razie uważany za najważniejszy na świecie i jego zachowanie stanowi punkt odniesienia dla pozostałych giełd światowych. Inwestorzy na świecie śledzą z uwagą rozwój wydarzeń na amerykańskich giełdach i na jego podstawie podejmują decyzję inwestycyjne także na innych rynkach. Giełdy w USA cechują się największą płynnością oraz tym, że większość największych światowych koncernów jest notowana na tych rynkach.

Trzy najważniejsze amerykańskie rynki akcji NYSE, NASDAQ oraz NYSE MKT są dostępne w ofercie DM BOŚ.

The New York Stock Exchange (NYSE)

Założona w 1817 roku jest jak do tej pory największą światową giełdą, jeśli chodzi o kapitalizację notowanych spółek oraz jedną z największych, jeśli chodzi o płynność. Notowanych jest na niej ponad 2000 spółek w tym około 400 spoza USA. Wśród największych spółek notowanych na tym rynku można wyróżnić takie jak Exxon Mobil, General Electric, Johnson & Johnson, Wal-Mart Stores, Procter & Gamble, The Coca-Cola Company, Pfizer Inc. Na tej giełdzie w segmencie NYSE Arca notowane są także ETF-y (Exchange Traded Funds) w liczbie około 1200.

NASDAQ

Obecnie jest rynkiem z największymi obrotami na świecie oraz drugą, co do wielkości giełdą pod względem kapitalizacji. NASDAQ powstał, jako pozagiełdowy, regulowany rynek akcji i zaoferował, jako pierwszy na świecie elektroniczny system handlu akcjami. Notowanie spółki na rynku NASDAQ jest o wiele tańsze i prostsze niż na tradycyjnej giełdzie przez to notowanych jest tam więcej spółek niż na NYSE, jednak wiąże się to także z potencjalnym wyższym ryzykiem dla inwestorów. Spółki notowane na tym rynku to w większości spółki z segmentu zaawansowanych technologii. Największe spółki notowane na tym rynku to Apple Inc., Google Inc., Microsoft Corporation, Amazon.com Inc., Intel Corporation.

NYSE MKT

Dawniej, jako AMEX (American Stock Exchange) rynek ten był oddzielną giełdą, na której z powodów historycznych notowane są głównie spółki z segmentów wydobywczego, przemysłu ciężkiego oraz finansowego. W wyniku fuzji z NYSE obecnie jest częścią grupy NYSE Euronext. Jest to najmniejszy z trzech rynków amerykańskich dostępnych w DM BOŚ. Największe spółki notowane na tym rynku to: British American Tobacco, Imperial Oil Ltd, Cheniere Energy, Seaboard Corp. New Gold, Gran Tierra Energy.

Najważniejsze indeksy publikowane w USA

S&P500

Indeks skupiający 500 największych spółek notowanych zarówno na NYSE jak i na NASDAQ. Wśród nich znajdują się spółki spoza Stanów Zjednoczonych jednak indeks uznawany jest, jako najlepsze odzwierciedlenie stanu gospodarki amerykańskiej. O dodaniu lub usunięciu z indeksu decyduje komitet, który ma na względzie takie warunki jak kapitalizacja, płynność, free float, pochodzenie spółki oraz sektor. Trzy najważniejsze czynniki decydujące o włączeniu do indeksu S&P500 to:

  • kapitalizacja większa niż 4 mld USD
  • roczny obrót w dolarach w stosunku do wartości rynkowej jest większy niż 1
  • volumen minimalny to 250000 akcji w każdym z 6 wcześniejszych miesięcy

Największe spółki notowane w tym indeksie to: Apple Inc., Exxon Mobil Corporation, Google Inc., Microsoft Corporation, General Electric Company. Istnieje możliwość inwestycji w indeks S&P500 z wykorzystaniem funduszy ETF. Najpopularniejsze to SPDR S&P 500, iShares S&P 500 Index, Vanguard S&P 500 ETF.

The Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Jeden z najstarszych działających indeksów publikowanych w Stanach Zjednoczonych. Składa się on obecnie z 30 dużych spółek notowanych w USA zarówno na NYSE jak i na NASDAQ. Ze swoją „przemysłową” nazwą ma już niewiele wspólnego, gdyż wiele z obecnych komponentów mało ma wspólnego z przemysłem ciężkim. Spółką, która niezmiennie od samego początku notowana jest w tym indeksie jest spółka General Electric. Wśród komponentów tego indeksu możemy znaleźć między innymi: Exxon Mobil Corporation, Microsoft, Wal-Mart Stores Inc., Johnson & Johnson, IBM, AT&T. Za pośrednictwem ETF istnieje możliwość inwestycji w instrumenty naśladujące zachowanie indeksu DJIA, najpopularniejszy to SPDR Dow Jones Industrial Average ETF.

Russell 2000

Jest indeksem reprezentującym sektor tzw. „małych i średnich spółek”. Średnia kapitalizacja spółki w tym indeksie to 1,26 mld USD. Indeks Russell 2000 jest popularnym benchmarkiem dla różnego rodzaju funduszy ETF które chcą mieć ekspozycję na rynek małych I średnich spółek.10 największych spółek w tym indeksie to Ocwen Financial Corporation, Starwood Property Trust, Inc., Alaska Air Group, Inc., Two Harbors Investment Corp., Genesee & Wyoming Inc., Alkermes Plc, 3D Systems Corp., Dril-Quip, Inc., Gulfport Energy Corp.

Nasdaq 100

Indeks składający się z 100 największych spółek notowanych na rynku Nasdaq. Wyróżnikiem tego indeksu jest to że nie zawiera w sobie spółek z sektora finansowego. Zawiera spółki także spoza USA. Często mylony z indeksem Nasdaq Composite który w swoim składzie zawiera wszystkie spółki notowane na tym rynku. W skład indeksu Nasdaq 100 wchodzą między innymi: Apple Inc., Baidu.com, Inc., Cisco Systems, Inc., DirecTV, Netflix, Tesla Motors, Inc.

Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny... Dowiedz się więcej