London Stock Exchange (LSE)

London Stock Exchange (LSE) jest jedną z najstarszych giełd na świecie, z przeszło 300-letnią historią. W pierwszej czwórce największych giełd na świecie i największa giełda w Europie. Największe spółki notowane są na głównym rynku (Main Market). Obecnie przeszło 1300 spółek z 60 różnych krajów, w tym jedne z najbardziej rozpoznawalnych i znanych na całym świecie sa notowane na Main Market – BP, Royal Dutch Shell, SABMiller, Vodafone, Tesco. W 1995 obok głównego rynku wprowadzono Alternative Investment Market (AIM), z myślą o młodych i dynamicznie rozwijających się spółkach. Obecnie na AIM notowanych jest przeszło 1200 spółek.

Rynki zagraniczne

Inwestuj na światowych giełdach z bossa.pl

Najbardziej znany indeks na giełdzie londyńskiej

FTSE 100

Zwany potocznie “footsie” (wym. futsi), indeks akcji w skład którego wchodzi 100 spółek notowanych na LSE o największej kapitalizacji rynkowej. Indeks został wprowadzony w 1984 roku z początkową wartością równą 1000 punktów. Notowania indeksu odświeżane są co 15 sekund. Spółki wchodzące w skład tego indeksu reprezentują blisko 80% kapitalizacji spółek notowanych na LSE. Jest to najpopularniejszy indeks giełdy londyńskiej.

Inne znane indeksy giełdy londyńskiej

FTSE 250 Index

Indeks ważony kapitalizacją składający się z 250 spółek o średnej kapitalizacji, tzw. mid-cap (od 101 do 350 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Aktualizacja składu indeksu przeprowadzana jest kwartalnie. Indeks aktualizowany jest co minutę.

FTSE SmallCap Index

Indeks składający się z 269 spółek o małej kapitalizacji, tzw. small-cap (od 351 do 619 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Indeks aktualizowany jest co minutę.

Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny, prezentowany jest w celach edukacyjnych i nie stanowi porady prawnej oraz nie jest rekomendacją osobistą w ramach świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego zgodnie z przepisami prawa. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

1/1