London Stock Exchange (LSE)

London Stock Exchange (LSE) jest jedną z najstarszych giełd na świecie, z przeszło 300-letnią historią. W pierwszej czwórce największych giełd na świecie i największa giełda w Europie. Największe spółki notowane są na głównym rynku (Main Market). Obecnie przeszło 1300 spółek z 60 różnych krajów, w tym jedne z najbardziej rozpoznawalnych i znanych na całym świecie sa notowane na Main Market – BP, Royal Dutch Shell, SABMiller, Vodafone, Tesco. W 1995 obok głównego rynku wprowadzono Alternative Investment Market (AIM), z myślą o młodych i dynamicznie rozwijających się spółkach. Obecnie na AIM notowanych jest przeszło 1200 spółek.

Rynki zagraniczne

Inwestuj na światowych giełdach z bossa.pl

Najbardziej znany indeks na giełdzie londyńskiej

FTSE 100

Zwany potocznie “footsie” (wym. futsi), indeks akcji w skład którego wchodzi 100 spółek notowanych na LSE o największej kapitalizacji rynkowej. Indeks został wprowadzony w 1984 roku z początkową wartością równą 1000 punktów. Notowania indeksu odświeżane są co 15 sekund. Spółki wchodzące w skład tego indeksu reprezentują blisko 80% kapitalizacji spółek notowanych na LSE. Jest to najpopularniejszy indeks giełdy londyńskiej.

Inne znane indeksy giełdy londyńskiej

FTSE 250 Index

Indeks ważony kapitalizacją składający się z 250 spółek o średnej kapitalizacji, tzw. mid-cap (od 101 do 350 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Aktualizacja składu indeksu przeprowadzana jest kwartalnie. Indeks aktualizowany jest co minutę.

FTSE SmallCap Index

Indeks składający się z 269 spółek o małej kapitalizacji, tzw. small-cap (od 351 do 619 spółki notowanej na LSE pod względem kapitalizacji). Indeks aktualizowany jest co minutę.

Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny... Dowiedz się więcej
1/1